Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Ave Maria” na płycie

Redakcja
Barbara Kubiak
Barbara Kubiak Filharmonia Pomorska
W listopadzie Filharmonia Pomorska promować będzie dwie własne płyty. Pierwsza, najnowsza, to „Ave Maria” z utworami dziesięciu kompozytorów z różnych epok, druga jest nagraniem symfonii h - moll „Polonia” I.J. Paderewskiego pod batutą Jerzego Maksymiuka.

„Ave Maria”, czyli „Zdrowaś Maryjo” albo jeszcze inaczej „Pozdrowienie Anielskie” jest modlitwą za wstawiennictwem Maryi, matki Jezusa. Składa się z trzech części.

Dwie najstarsze to cytaty z Nowego Testamentu: słowa archanioła Gabriela, wypowiedziane w czasie Zwiastowania oraz słowa św. Elżbiety, skierowane do Maryi w czasie Nawiedzenia. Przez wiele wieków modlitwa „Zdrowaś Maryjo” była dokładnym powtórzeniem ewangelicznego pozdrowienia Gabriela i Elżbiety.

W XIII wieku zaczęto dodawać do dwóch fraz biblijnych imię Jezus, które stało się od tego momentu centrum modlitwy. Trzecia część modlitwy powstała dopiero w XIV wieku, kiedy w Europie panowała dżuma. W słowach modlitwy pozostał ślad grozy tamtych dni: teraz i w godzinę śmierci (źr. Wikipedia).

Na płycie Filharmonii Pomorskiej pt. „Ave Maria” w rolę anioła wciela się znakomita sopranistka Barbara Kubiak z Teatru Wielkiego w Poznaniu, a towarzyszą jej bydgoscy kameraliści z Capelli Bydgostiensis.

Barbara Kubiak zaśpiewa „Ave Maria” pochodzące z różnych epok, począwszy od kompozycji Florentczyka Luigiego Cherubiniego (1760-1842), kończąc na współczesnych - autorstwa argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli czy jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców muzyki filmowej, Michała Lorenca.

Koncert promujący tę płytę odbędzie się 5 listopada. Przy zakupie CD bilet na ten wieczór można będzie nabyć za połowę ceny. Po koncercie, Barbara Kubiak złoży autografy na kupionych przez melomanów CD.

Warto wspomnieć o niezwykle ciekawej okładce płyty. Grafika ma znaczenie wręcz symboliczne, mianowicie przedstawia fragment plakatu VI Międzynarodowego Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalia, który odbył się w Bydgoszczy pod patronatem UNESCO w 1982 roku, czyli kontur obrazu Czarnej Madonny.

Plakat powstał w czasie głębokiego stanu wojennego, gdy Polska była praktycznie odcięta od świata, a FP otrzymała wyjątkowo zgodę ówczesnych władz na przeprowadzenie zaplanowanego MAEO.

Wiesław Strebejko, artysta nielubiany przez cenzurę PRL, wiele ryzykował tworząc w tamtym czasie plakat z Czarną Madonną, na policzku której charakterystyczna blizna przybrała barwy polskiej flagi...

Co do płyty symfonia „Polonia”, album ten Orkiestra Symfoniczna FP pod kierunkiem maestro Jerzego Maksymiuka nagrała na 60-lecie Filharmonii Pomorskiej.

Promocja krążka zaplanowana jest na 7 listopada (w programie koncertu z okazji urodzin I.J. Paderewskiego: Beethovena - Uwertura „Leonora III”, Paderewskiego - Fantazja polska gis-moll op. 19, Strawińskiego - Suita z baletu „Pietruszka”, dyryguje Marek Pijanowski, przy fortepianie Eduard Kunz, pianista z Rosji, laureat 14 największych konkursów pianistycznych), a co 10. osoba kupująca bilet na ten koncert otrzyma płytę gratis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!