Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce orkiestry - dyrygent

Redakcja
Maestro Kazimierz Kord
Maestro Kazimierz Kord Filharmonia Pomorska
Kazimierza Korda melomani znają głównie z opery, ale tym razem maestro poprowadzi koncert (5.12.) instrumentalny - z trzema panami „B”, Bachem, Barbierim i Brahmsem, w rolach głównych.

Gość specjalny koncertu biografię artystyczną ma imponującą, budzącą szacunek, pełną znakomitych nazwisk i nazw słynnych miast.Swojej prywatności pilnie strzeże, jednak wnikliwie przeglądając artykuły prasowe, można odnieść wrażenie, że całym życiem prywatnym Kazimierza Korda jest muzyka. W swoim zawodzie już dawno osiągnął mistrzostwo, a teraz wiedzą i intuicją dzieli się z młodymi. W radiowej „Dwójce” podczas audycji „Słowa po zmroku” powiedział: „Trzeba mieć brzmienie w rękach, poczucie przedtaktu, rozluźnienie ręki, zrozumienie dla wokalistyki i posunięcia smyczka. Wielu młodych ludzi nie posiada tych umiejętności. Coraz powszechniejszy staje się wśród nich brak solidnego wykształcenie muzycznego”.

Kariera międzynarodowa Kazimierza Korda zaczęła się w latach 1962-1969, gdy pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Miejskiego Teatru Muzycznego w Krakowie. Przygotował dla tej sceny około 30 premier, m.in. „Fausta” Charlesa Gounoda we własnej reżyserii oraz ze scenografią Józefa Szajny. Sukces tego spektaklu otworzył Kordowi drogę do Gärtnerplatztheater w Monachium („Dama Pikowa” Czajkowskiego, „Zamek księcia Sinobrodego” Bartóka), a następnie do Metropolitan Opera w Nowym Jorku („Dama Pikowa” Czajkowskiego, „Borys Godunow” Musorgskiego, „Aida i Makbet” Verdiego, „Cosi fan tutte” Mozarta).

W czasie kierowania Filharmonią Narodową (1977-2001) Kord zjeździł kawał świata, ale najpierw podźwignął tę instytucję z upadku.

Od 2005 do 2006 roku maestro spełniał się jako dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Tu poprowadził, m.in. ,„La Bohème” Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz „Czarodziejski flet” Mozarta w reżyserii Achima Freyera. Osobny rozdział biografii Korda to nagrania, np. płyt z utworami Jeana Sibeliusa i IV Symfonią Czajkowskiego z orkiestrą New Philharmonia (Decca), „Fidelio” Ludwiga van Beethovena, „Requiem” Verdiego (Polskie Nagrania) i realizacje telewizyjne. Na koniec wspomnijmy o kolejnej inicjatywie Kazimierza Korda, a mianowicie o „Forum Lutosławskiego” - cyklu koncertów, połączonych z prezentacją sztuk plastycznych oraz forum dyskusyjnym.

W repertuarze bydgoskiego koncertu znalazły się: „Adagio” Samuela Barbera, Koncert klawesynowy d-moll, BWV 1052 J.S. Bacha, IV Symfonia e-moll, op. 98 J. Brahmsa. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP i Elżbieta Stefańska (klawesyn).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!